Banka Kartları ve Kredi Kartlarında Taksit Sayısı Değişikliği Hakkında

Sayın İlgili
 
Mal veya Hizmet alımlarında taksit sayısını değiştiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Yönetmelik Kararı 27.09.2016 tarih ve 29840 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci ve sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.
 
Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez.”
 
Yönetmelik hükümlerine göre taksit sayıları ve taksit uygulanmayan sektörler aşağıdaki gibidir.
 
Sektör
Taksit Sayısı
Kuyumculuk
4 Taksit
Elektronik Eşya Bilgisayar
6 Taksit
Havayolları, Seyahat Acenteleri, Taşımacılık, Konaklama, Sağlık ve Sosyal Hizmetler
9 Taksit
Sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde
9 Taksit
Telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında
Taksit Yok.
 
 
Son Güncelleme: Çarşamba, 05 Ekim 2016 15:14